Hyppää sisältöön

LAPS/112/2026, 11.8.2026

Lapsiasia­valtuutetun lausunto sisä­ministeriölle luonnoksesta hallituksen esitykseksi edus­kunnalle laiksi väli­aikaisista toimen­piteistä välineellistetyn maahan­tulon torjumiseksi annetun lain 7 §:n muuttamisesta

Viite: VN/15984/2026

Lapsiasiavaltuutetun tehtävänä on arvioida ja edistää lapsen oikeuksien toteutumista. Työn perustana on YK:n lapsen oikeuksien yleissopimus (SopS 59 ja 60/1991), joka on lailla voimaan saatettu ihmisoikeus­sopimus. Sopimus koskee kaikkia alle 18-vuotiaita. Lapsiasia­valtuutettu arvioi luonnosta hallituksen esitykseksi yleissopimuksen näkökulmasta.

Lausunto on annettu lausuntopalvelu.fi:ssä 11.8.2026.

Esitys­luonnoksen keskeinen sisältö

Esityksessä ehdotetaan, että väli­aikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi annetun lain voimassa­oloa jatketaan 31.12.2028 asti. Lain sisältöön ei ehdoteta muutoksia.

Esityksen tavoitteena on tehokkaasti torjua maahantulon välineellistämisen muodossa Suomeen kohdistettavaa painostamista, vahvistaa rajaturvallisuutta ja varautua maahantulon välineellistämisen vakavimpiin tilanteisiin.

Yhteen­veto lapsiasia­valtuutetun kannan­otoista

  • Tilannekuva rajalla tai lain voimassa­olon päättyminen ei ole tullut hallitukselle yllätyksenä. Lausunnon­antajien yllättäminen kesken kesäloma­kauden lyhyellä lausunto­ajalla ei siten ole hyväksyttävää. 
  • Lain mahdolliseen soveltamiseen liittyy merkittäviä ihmisoikeus­ongelmia. Lasten kannalta keskiössä on, tunnistetaanko heidät lapsiksi ja näin oikeutetuiksi erityiseen suojeluun. 
  • Lapsen oikeus hakea turvapaikkaa ja palautus­kiellon noudattaminen eivät voi perustua poikkeukseen. 
  • Esitysluonnoksessa kyllä tunnistetaan lain kannalta keskeisiä ihmisoikeus­velvoitteita sekä se, että niillä on merkitystä myös voimassa­olon jatkamisen kannalta. Arviointia ei kuitenkaan suoriteta tästä näkökulmasta, vaan ihmisoikeus­velvoitteet tyydytään luetteloimaan. 
  • Ennaltaehkäisyn, johon lakiesitys pitkälti nojaa perusteluiltaan, näkökulmasta lapsiasia­valtuutettu olisi toivonut sen arviointia, miten valittu sääntelyratkaisu voi myötävaikuttaa lasten välineellistämiseen. 
  • Lapsivaikutusten arviointi puuttuu esityksestä edelleen.

Lapsiasia­valtuutetun kannan­otot

Ensimmäisenä lapsiasia­valtuutettu toteaa olevan täysin kestämätöntä, että edellytettyä lyhyempi lausunto­aika on sijoitettu kesäloma­kauden ajalle. Edellisen lain voimassaolo­ajan umpeutuminen on ollut hyvin tiedossa. Hallituksen esityksessä toistellaan lisäksi sitä, ettei tilannekuvassa ole tapahtunut merkittävää muutosta ja siksi voimassaoloajan jatkamiselle on edelleen tarvetta. Herää kysymys, miksi valmistelu on jätetty viime hetkeen ja lausunto­aika lyhyeksi, kun kyseessä ei ole hallitukselle yllätyksenä tullut asia.

Nyt käsillä oleva esitys koskee ainoastaan lain voimassaolo­ajan jatkamista. Lakiin on kuitenkin kaikissa sen valmistelu­vaiheissa havaittu liittyvän merkittäviä perus- ja ihmisoikeuksien toteutumis­haasteita. Lisäksi lain voimassaolo­aikaa esitetään jatkettavaksi peräti kahdella vuodella, kun alkuperäinen laki oli voimassa vain vuoden. Vuoden voimassaolo­aika katsottiin tuolloin, kaksi vuotta sitten, hyväksyttäväksi poikkeuslain ajalliseksi rajoittamiseksi. [1] Tämän johdosta lapsiasia­valtuutettu toistaa tässäkin lausunnossaan jo aiemmin esittämänsä [2] näkemykset lapsen oikeuksien kannalta lain ongelmallisista kohdista. 

Lapsiasiavaltuutettu ymmärtää hybridi­vaikuttamisesta ja välineellistetystä maahantulosta seuraavat vakavat riskit ja pitää lain tavoitteita, eli em. ilmiöiden ennalta­ehkäisyä, perusteltuna. Rajatuilla tiedoilla tilannekuvasta on kuitenkin liki mahdotonta ottaa kantaa lain tarpeellisuuteen. Kyseessä on kuitenkin laki, jolla olisi mahdollista rajoittaa useita lapsen oikeuksien toteutumisen kannalta keskeisiä edellytyksiä kuten oikeutta hakea turvapaikkaa ja jopa ehdotonta palautuskieltoa. Tästä johtuen lapsiasia­valtuutettu esittää muutaman kommentin lain sisällöllisistä ratkaisuista.

Lapsiasiavaltuutettu viittaa aiemmin lausumaansa ja lausuu lisäksi seuraavaa.

Lapsen oikeus hakea turvapaikkaa on turvattu useissa säännöksissä kansallisesti ja kansainvälisesti. Lapsiasia­valtuutettu alleviivaa jälleen pitävänsä hyvin ongelmallisena, että oikeus hakea turvapaikkaa perustuu nyt käsittelyssä olevassa laissa poikkeukseen ja on riippuvainen siitä, tunnistetaanko lapsi lapseksi ulkoisen arvion perusteella. Lisäksi, mikäli oikeutta turvapaikan­hakuun ei turvata, vaarannetaan samalla ehdottoman palautus­kiellon toteutuminen.

Esityksessä viitataan hiljattain voimaan tulleeseen Euroopan unionin muuttoliike- ja turvapaikka­sopimukseen eli nk. paktiin todeten, ettei velvollisuuteen käsitellä kansainvälistä suojelua koskeva hakemus ole ”säädetty kansallista harkintavaltaa edes tilanteissa, joissa suuri määrä kolmansien maiden kansalaisia tai kansalaisuudettomia henkilöitä tekee samanaikaisesti kansainvälistä suojelua koskevan hakemuksen” (s. 11). Paktissa säädetyn ei kuitenkaan katsota riittävän siitä puuttuvan torjunta- ja ennaltaehkäisy­vaikutuksen vuoksi (s. 12, 15). Esitysluonnoksessa tulkitaankin, että SEUT 72 artiklan nojalla voitaisiin poiketa EU:n sekundääri­lainsäädännöstä (s. 15–16) eli esim. paktin sääntelystä. Mitä tulee EU:n primääri­normeihin, nyt käsillä olevassa esitys­luonnoksessa kyllä todetaan, että sitä tulee arvioida suhteessa EU:n primääri­oikeuteen (s. 15), mutta lapsiasia­valtuutetulle jää epäselväksi, missä tämä arviointi suhteessa esimerkiksi EU:n perusoikeus­kirjassa mainittaviin palautus­kieltoon ja lapsen etuun tehdään. HE 53/2024 vp:ssä todettiin lakiesityksen olevan ”jännitteisessä” suhteessa EU:n perus­oikeuskirjan kanssa (s. 74).

Esitysluonnoksessa tuodaan esiin esitetyn sääntelyn kannalta keskeiset ihmisoikeus­velvoitteet, muiden ohessa luetellaan YK:n lapsen oikeuksien yleissopimus (s. 16). Esitys­luonnoksessa niin ikään todetaan, että siinä luetteloidut ”ihmisoikeus­velvoitteet ovat merkityksellisiä myös lain voimassaolon jatkamista koskevan arvioinnin näkökulmasta” (s. 16). Lapsiasia­valtuutetulle jää epäselväksi, missä kohtaa esitysluonnosta näitä velvoitteita käsitellään suhteessa lain voimassa­olon jatkamiseen. Lapsen oikeuksien yleissopimusta ei mainita muualla esitys­luonnoksessa, eikä lain voimassaolon jatkamista arvioida muutenkaan lapsen oikeuksien kannalta.

Lapsiasiavaltuutettu pitää myönteisenä, että valtioneuvosto ja Rajavartiolaitos ovat käyneet vuoropuhelua laista mm. EU:n perusoikeus­viraston, UNHCR:n ja Euroopan neuvoston ihmisoikeus­valtuutetun kanssa (s. 19–20). Lapsiasia­valtuutetun näkemyksen mukaan jatkovalmistelussa olisi perusteltua avata vuoropuhelun sisältöä ja sitä, mitä em. tahot ovat todenneet lain ihmisoikeus­vaikutuksista ja sen suhteesta EU:n primääri­normistoon. 

Edellä sanottu huomioiden lapsiasia­valtuutettu korostaa vielä painokkaasti lapsivaikutusten arvioinnin tärkeyttä. Lapsiasia­valtuutettu jakaa esitysluonnoksessa todetun näkemyksen, että tarve ihmisoikeus­vaikutusten arvioinnille on merkityksellistä myös silloin, kun lain voimassa­oloa jatketaan (s. 16). Lapsiasia­valtuutettu on aiemmin samasta aiheesta lausuessaan nostanut esiin huolen esimerkiksi lasten välineellistämisestä. Tätä mahdollista ilmiötä ei ole edelleenkään käsitelty, vaikka esitysluonnos nojaa muutoin pitkälti ennalta­ehkäisyyn perusteluinaan. Sikäli tietysti myönteistä, ettei ilmiötä kaiketi pidetä varteen­otettavan uhkana. Yhtä kaikki, lain soveltamisen mahdolliset vaikutukset tulee arvioida myös välillisten vaikutusten osalta ja arvioinnin tulokset tuoda päätöksenteon tueksi avoimesti esiin.

 

Jyväskylässä 11.8.2026

Elina Pekkarinen, lapsiasiavaltuutettu

Sonja Vahtera, juristi

 

[1] Hallituksen esitys eduskunnalle laiksi väli­aikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi, HE 53/2024 vp, s. 102.

[2] Ks. Lapsiasia­valtuutetun lausunto eduskunnan hallinto­valiokunnalle hallituksen esityksestä eduskunnalle laiksi väli­aikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi annetun lain 7 §:n muuttamisesta (LAPS/41/2025, 23.4.2025) sekä Lapsiasia­valtuutetun lausunto eduskunnan hallinto­valiokunnalle hallituksen esityksestä laiksi väliaikaisista toimenpiteistä välineellistetyn maahantulon torjumiseksi (LAPS/48/2024, 29.5.2024).